javascript-ile-yazıları-büyültmek-ve-küçültmek

Hazırladığım bir web portalını kullananlar arasında görme güçlüğü çeken bir kardeşimiz vardı. Sistem tamamlanıp teslim edildikten sonra kardeşimizin yazıların küçüklüğünden dolayı sistemi kullanamadığını öğrendik ve Yazıları Büyültme çözümü olarak bir kodblogu hazırladık.

Akla ilk gelen şey neden tarayıcıların büyütme özelliğini kullanmadınız sorusu olacaktır. Bazı sistemlerde o özellik kullanılamıyor. Örneğin webview bir mobil uygulama ve ya webbrowser içeren bir masaüstü uygulamasında kullanılmaz. Kullanılsa dahi yapılacak büyütme tüm sayfayı aynı yüzdesel oranda büyütecektir. Bizim istediğimiz hem diğer kullanıcıların etkilenmemesi hemde büyüme işlemi sırasında sayfa düzeninin bozmadan sadece istediğimiz elementleri yani direk yazı içeren kısımları büyütmek.

Layout page’in kullanılmayan bir bölgesine + ve – şeklinde iki buton oluşturup tıklanması durumunda aşağıdaki javascript kodlarının çalışması yeterlidir. İstenilen elementlere kademe kademe istenildiği kadar büyültme ve küçültme işlemi uygulanabilir.

Örnek fotoğraflarda da görüldüğü üzere büyültme işlemi textbox boyunu değil sadece string içeren değerleri büyültmüştür. Bu da sayfan yapısının bozmadan okunulabilirli artıyor.

yazilar kucuk
Normal hali
yazilar buyuk
Büyütülmüş hali

 

 

JavaScript Kodları:

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorum yazın
Lütfen adınızı buraya giriniz