c-yeni-baslayan-0

C diline yeni başlayan arkadaşlar için algoritma geliştirmelerini ve programsal düşünmelerini sağlayacak küçük kod bloklarını paylaşacağım. Birinci sınıf bilgisayar, yazılım, elektrik & elektronik mühendisliği okuyan arkadaşların çok işine yarayacaktır. Bu programlar sizin C dilinde gelişmenizi sağlayacağı gibi algoritmik düşünmenizi, hangi dil olduğu fark etmeksizin program yazma kabiliyetinizi geliştirecektir.

Bu yazıda paylaşacağım kodlar if, else, while, for’dan ibarettir. Bunların ne işe yaradığını nasıl kullanıldığını öğrenmek çok kolay ama algoritma geliştirip mantıklı kullanmak programlamaya yeni başlayanlar için zordur. Örnek kod blokları ile daha iyi anlamanıza yardımcı olacağımı düşünüyorum. Geliştirmek ve ya değiştirmek sizin elinizde.

Unutmayalım ki, 3 yaşındaki bir çocuğa satranç taşlarını ve taşların hareketlerini öğretebilirsiniz yalınız ondan mantıklı strateji geliştirip oyunu güzel oynamasını bekleyemezsiniz. 

Programlamada dil fark etmeksizin tam olarak böyledir. Mesele öğrenmek veya bilmek değil bildiklerinizi mantıklı bir şekilde birleştirebilmek kurgu yapabilmektir.

Üçgen Oluşturma

* işaretini kullanarak girilen sayı değerine göre dikey üçgen oluşturur.

c-yeni-baslayan-1
Dikey Üçgen

İçi Boş Kare Oluşturma

* işaretini kullanarak girilen sayı değerine göre içi boş kare oluşturur.

c-yeni-baslayan-2
İçi Boş Kare

Rakamlarla Piramit Oluşturma

Rakamları kullanarak girilen sayı değeri kadar rakamsal piramit oluşturur.

c-yeni-baslayan-3
Rakamlarla Üçgen

Eşkenar Dörtgen Oluşturma

Biraz daha karmaşıklaştıralım. * işaretini kullanarak alınan sayı değerine göre eşkenar dörtgen oluşturalım.

c-yeni-baslayan-4
Eşkenar Dörtgen

Kendimce kolaydan zora doğru sıraladığım algoritmik kod bloglarını paylaştım. Bunun gibi çok fazla program var ama yazı daha fazla uzamasın diye 4 taneyi yeterli buluyorum. Diğer program kodlarına ve bu paylaşılanlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Aynı basit komutları kullanarak geliştirdiğim çok daha karmaşık yılan oyunu ve kodları için bkz.

Programlar için : https://github.com/fatihyldrim/C-simple-algorithms/

CEVAP VER

Yorum yazın
Lütfen adınızı buraya giriniz