yazilimci-olmak
Her yere başvuruyorum ama mülakata bile çağrılmıyorum!
Arkadaşlar Merhaba;

Üç aylık uzun bir işsizlik sonrasında aradığım iş bulabildim. -Uzun bir ara- olmasının nedenini buldum aslında ve bir hafta içinde de aradığım işi buldum, müsaadenizle bir kaç tavsiyede bulunmak isterim.

Öncelikle bilişim sektörüne atılmadan,insan kaynaklarında çalıştığım süreçte kariyer.net’ten ilan alıyorduk ve 15 ilan 6.000 TL’ye yakın bir para tutuyordu (Yenibiriş.net 4.000TL). Bir şirketin 10-15 ilana böyle paralar verebiliyor olması iyi kazandığını ve kurumsallaştığını gösterir bence. Dolayısıyla çalıştıracağı adamı özellikle beyaz yaka dedikleri insanları iyi ve kalifiye seçmeye çalışıp işleri akışında götürmeye çalışır yöneticiler.

Özetle çatır çatır parayı basar Senior’u alır! Seni beni ne yapsın?

Bizim odaklanmamız gereken siteler yani aslında şirketler daha az maliyetle hizmet veren orta ve küçük ölçekli “bizlere iş öğretip sömürmeyi hedefleyen ^^” firmalar olmalıdır.

www.elemanonline.com.tr (öncelikli)
www.eleman.net (öncelikli)

Tabi kariyer vs. gibi sitelerde de gezinip üç beş tık bizden bir şeyler eksiltmez oralardan da iş ilanlarına başvurmakta fayda var.

www.kariyer.net
www.yenibiris.com

Birde iş arama motoru mantığı ile çalışan siteler var buralarda da gezinebilirsiniz biraz daha pratiklik sağlayabilir.

www.tumislerburada.com
https://tr.indeed.com/

Başvurmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar;

1- Gerek hazırladığınız gerekse sitelerde oluşturduğunuz CV’lerde mutlaka özet niteliğinde kendinizden bahsetmeli, içinde beklentilerinizi ve hedeflerinizi de barındıran kısacık bir hayat hikayenizi yazmalısınız.

2- Abartmayın kendinizi. 20 şirketle görüşüp hala iş arayan arkadaşlar görüyorum Linkedin’de. Paranıza emeğinize vaktinize yazık olur. Hayal kırıklıkları da cabası.

3- Bilmiyorsak bilmiyoruzdur! Öğrenebileceğimizden bahsetmekte fayda var. (12 yıllık yazılımcı olup TFS’i duymayan insan gördüm olabilir mi olabilir. Adam bitbucket.com‘u kullanıyor onuda ben duymamıştım.)

Başvururken dikkat etmeniz gereken hususlar;
 
Adım 1: Yukarıda öncelikli olarak belirttiğim sitelerde gördüğünüz tüm işlere başvurun. Evet tüm işlere! (mantık çerçevesinde)

Adım 2: MUTLAKA AMA MUTLAKA ÖN YAZI YAZIN! eğer bunu yapmıyorsanız bilin ki başvurunuz binlerce başvuru arasında kaybolmuş bir çöp.
 

Ben kod yazarım ön yazı yazamam diyenler Adım1’i uygularken hiç olmadı;

Junior Yazılımcıya ihtiyacınız olması durumunda CV’mi değerlendirebilirsiniz.

Saygılarımla.

yazabilirler..

Adım 3: Ön yazı yeter mi? Yetmez. Başvurduğunuz kurumun sitesine girin ve mail adresini bulup (aynı ön yazıyı kullanabilirsiniz) CV’nizi de ekleyerek mail atın. Bir tek siz ön yazı yazmıyorsunuz sonuçta mailde fark edilebilirsiniz. Hem siteler haricinde hazırlamış olduğumuz CV’ler de anlam kazanmış olur.

Adım 4: Linkedin! Başvuracağın kurumdan birileri mutlaka vardır! Bağlantı kurun! Mail atın!

Adım 5: Bir çok platformdan aynı şirkete ulaşmak tuttuğunu koparan izlenimi yaratır. Kimse size psikopat demez bu anlamda içinizi rahatlatın ve derin bir nefes alıp çay koyun.

Başvurduktan sonra dikkat etmeniz gereken hususlar;
 
1- Tebessüm edin! “Botokstan yeni çıktım biran önce bitsin şu mülakat” edasıyla bakmayın:)
2– Göz teması kurun.
3– Firmanın size ne katacağını sorun. (Mesaj: İleriye dönük biriyim önceliğim kendimi geliştirmek!)
4– Firmanın sizden beklentilerini sorun.(Bu “ne iş olursa yaparım abi” modun da olmadığınızı şirkete değer katacak birikimleriniz olduğunu gösterir.)

4 YORUMLAR

  1. Bir süredir düşündüğüm ama bir türlü toparlamakta zorlandığım bu konuyu o kadar iyi özetlemişsin ki harika bir yazı olmuş.

CEVAP VER

Yorum yazın
Lütfen adınızı buraya giriniz