tesla-bobini-denklemleri

Tesla Bobini hesaplamalarını yapmak için bir kaç program daha var yalnız basite indirgenmiş ve birbirine entegreli çalışan bulamadığım için kendim yazdım. Yüksek voltaj profesörü hocam ile standart Tesla Bobini için belirlediğimiz tüm formülleri bir programda topladım.

Tesla Bobini yapmak isteyen arkadaşlar için bu program çok faylalı olur. Yapmak istediğiniz Tesla Bobini’nin boyutlarını, kullanmanız gereken malzemelerin büyüklüğünü ve miktarını hesaplamada işinizi kolaylaştırır.


Programdan kısaca bahsedecek olursak

İlk kısım MMC yani Multi Mini Capacitor miktarını hesaplak için. Büyük kapasitörler pahalı olduğu için birden fazla küçük kapasitörü bir araya getirerek ihtiyacınız olan Capasitance ve Voltaja ulabilirsiniz.

MMC
Multi Mini Capacitor


LC Frequency kısımı ise LC devresindeki frekans hesaplamasını kolaylaştırmak için bağımsız bir bölüm.

Primary Coil
LC Frequency Denklemleri

Primari Coil ve Secondary Coil ise birincil ve ikincil sarımların değişkenlerini verip, her bir kısım için ne kadar inductance elde edeceğinizi, kullanmanız geren kablonun uzunluğu ve bobinin büyüklüğü hakkında veriler elde etmeye yaran kısımlardır.

Tesla Bobini Denklemleri - 4 Tesla Bobini Denklemleri - 6


Top Load bölümünde bobin başının büyüklüğüne ve şekline göre ne kadar capacitance’a sahip olacağını görmek için hazırlandı.

Tesla Bobini Denklemleri - 5
Top Load Denklemleri

Programı düzenleyebilmek, geliştirebilmek ve tam formülleri görebilmek için kaynak kodlarına linkten ulaşabilirsiniz.

https://github.com/fatihyldrim/TeslaCoilEquations

CEVAP VER

Yorum yazın
Lütfen adınızı buraya giriniz