alerView
alerView

Swift’de UIAlertController ile Alert Kullanımı

Bu yazıda, IOS uygulamanızda UIAlertController sınıfını kullanarak nasıl Alert ( Uyarı ) gösterebileceğinizi öğreneceksiniz.Swift’de UIAlertController ile Alert kullanımı çok yaygın bir özellik, bir çok durumda ihtiyacımız olabiliyor.Yazının içeriğinde uyarıları ayarlamayı, alertteki seçeneğe göre bir eylem gerçekleştirmeyi ve kullanıcıların açılan pencerede metin girebilmelerini öğreneceğiz.

UIAlertController, iOS SDK’nın temel ve önemli bir parçasıdır ve kullanıcıların bir işlemi onaylamasını istemenin de bir yoludur. Ayrıca, UIAlertController uygulamanızda kullanıcının hızlı bir şekilde harekete geçmesini sağlayan kullanışlı bir iletişim stilidir.

Bu makale yeni başlayan iOS geliştiricileri için yazılmıştır. UIAlertController ile çalışmak,  iOS geliştiricileri için temel bir konudur.

UIAlertViewController ile Uyarı Görüntüleme

 

Alert örneği

Uyarılar, bir işlemin onaylanması için kullanıcıya sormamıza yarar; verileri silme, oturumu kapatma, izin verme, bir değişikliği onaylama gibi  işlemlere devam etmeden önce genelde kullanıcıya sorulur .

Yukarıdaki örnek Alertte gördüğünüz gibi, uyarılar seçenek sunmakta yardımcı olur. Silmeden önce bir yedekleme yapmak ister misiniz? PayPal ile ödeme yapmak mı yoksa kredi kartınızla ödeme mi yapmak istiyorsunuz? gibi sorular örnek verilebilir.Çoğu işlem, bir alerte cevap vermeden reddedilemez , bu yüzden alert kullanımı önemlidir.

Bir tasarım kuralı olarak, her zaman uyarıyı reddeden ve uygulamayı önceki durumuna döndüren bir İptal seçeneğiniz olmalıdır.

Örnek olarak:

Peki bu kod parçası ne yapıyor ?
– ilk olarak Alert title (Uyarı başlığı) belirledik, ve devamında buna ek olarak bir mesaj girdik.
– Kullanıcıya sunduğumuz iki seçenek var. Herbir eylemi tanımlıyorsuz
– Son olarak eylemleri çağırma işlemi yapıyoruz.

 

Alert’e Eylem Ekleme

UIAlertController kullanıcı ile etkileşime geçen bir mekanizmadır. Kullanıcı, uyarınıza eklediğiniz bir seçeceğe tıkladığında, o uyarı ile bir eylem gerçekleştirmiş olursunuz.
AddAction ile seçeceği belirlersiniz,bu seçenek çalışınca ne olacağını “(action) in” kısmından sonra yazarsınız. Mesela, o an yapılan işlemin bir süresi var diyelim ve süre bittiği anda kullanıcıyı sayfadan çıkarmak istiyorsunuz “(action) in” kısmının devamında bu yönlendirmeyi yapabilirsiniz.

Alert İçinde Kullanıcı Girişi

Son olarak…

Bir  Alert’ e metin alanı da ekleyebilirsiniz. Bunun gibi:

İlk olarak, .alert tipinde bir UIAlertController örneği oluşturuyoruz.
Ardından,  bir İptal seçeneği ekliyoruz.
Sonra, addTextField (configurationHandler :)) işleviyle bir metin alanı ekliyoruz.
Son olarak, Tamam yazan bir eylem ekliyoruz. Bu eylem çağrıldığında,  metni yazdırıyoruz.

UIAlertController metin alanı

 

1 YORUM

CEVAP VER

Yorum yazın
Lütfen adınızı buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.