ms-sql-bilesenleri

Bir iki cümle ile MS SQL Bileşenleri; Management Studio, Database Engine, Analysis Services, Integration Services nedir, ne işe yarar;

Managment Studio: SQL Server’ın tüm bileşenlerine erişmeye, bu bileşenleri yapılandırmaya, yönetmeye ve geliştirmeye yönelik tümleşik bir ortamdır.

Database Engine: Verileri depolama, işleme ve güvenliğini sağlamak için kullanılan veritabanı altyapısıdır. Veritabanı motoru kuruluş içerisinde ihtiyaç duyulan en zorlu verilere bile kontorollü ve hızlı bir şekilde erişilmesini sağlar.

Analysis Services: Bu servis veritabanına Online Analytical Processing (OLAP) yani çevrim içi analitik işleme ve veri madenciliği işlevselliği kazandırmak için kurulan bir çekirdek hizmetidir.

Integration Services: Entegrasyon servisleri ise kurumsal düzeyde veri entegrasyonu ve veri dönüşümleri yapabilmek için kullanılan bir platformdur. Kopyalama ve dosya indirmelerinde, e-posta ileti göndermelerde, veri ambarlarının güncellenmesinde, veri madenciliği ile verileri temizleme işlemlerinde SQL servislerinin zor yapacağı işleri kolaylaştırmak için hazırlanmış bir servistir.

CEVAP VER

Yorum yazın
Lütfen adınızı buraya giriniz