Lightgallery.js

Blog veya portfolio(tasarım, sanat, fotoğrafçılık) sitelerimizde lightbox slayt gösteri ile Lightgallery.js kullanarak daha yaratıcı ve tasarım açısından şık, ilgi çeken galerileri hepimiz severiz.

Geçenlerde keşfettiğim bir javascript frameworkünden bahsetmek istiyorum github’ta geliştiricilere acık olan bu scriptin adı Lightgallery.js tıkladığınızda demolarını görebileceğiniz gibi dokümantasyondan da kurulumu ve kullanımı hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Lightgallery.js ile her slaytın alt kısmında fotoğraf bağlantıları veya ilgili istediğiniz metni içeren küçük bir açıklama bulabilirsiniz.

Üst kısımda genişletilmiş özellikler içeren bir dizi button(düğme) görürsünüz. Sırasıyla onlardan bahsedelim.

  • Slayt gösterisini oynat
  • Yakınlaştırma / uzaklaştırma
  • Tarayıcı tam ekran
  • Sosyal paylaşım
  • Resim indir
  • Slayt gösterisini kapat

Eklentiyi çağırdığınızda seçenekleri düzenleyerek bu buttonların hangisini görüntülemek istediğinizi seçip ayarlayabilirsiniz.

Önemli ve dikkat çekici özelliklerini sıralayacak olursak

Mobil uyumlu olduğunu söylemekte fayda var. Fotoğrafları, parmağınızla veya fare ile galeri boyunca hızlıca geçebilirsiniz. Portfolyolarını sitelerinde sergilemek için mükemmel bir yöntem isteyen bir tasarımcı veya fotoğrafçı için mükemmel bir seçimdir.

Hatta iframe’leri veya YouTube veya Vimeo gibi sitelerdeki videoları yerleştirebilirsiniz. En iyi kullanıcı deneyimini sunan lightbox galeri eklentisidir.

Bu kütüphane tüm bağımlılıklardan uzaktır ve saf JavaScript ile çalışır. jQuery veya Bootstrap gibi büyük kütüphanelerle birlikte çalışır.

CEVAP VER

Yorum yazın
Lütfen adınızı buraya giriniz